جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 990219
تاریخ انتشار دوشنبه 15 ارديبهشت 1399
ساعت انتشار 14:29:49


دکتر پورابراهیمی مطرح کرد:
تشکیل فراکسیون محصولات کشاورزی مجلس برای حمایت محصولات ارزآور/ ضرورت برنامه‌ریزی‌ برای صادرات پسته در سال جاری
پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: بحث تشکیل فراکسیون محصولات کشاورزی برای حمایت از محصولات مهم تولیدی کشور به ویژه محصولات ارزآور در دستور کار آینده مجلس قرار می‌ گیرد.
به گزارش کرمان فردا به نقل از روابط عمومی دفتر اتباطات مردمی نماینده مردم کرمان و راور، نشست مشترک دکتر پورابراهیمی با اعضای انجمن پسته کرمان برگزار و مباحث اساسی و مورد اهمیت در تولید و صادرات این محصول مورد بحث و بررس قرار گرفت.
در ابتدای این جلسه، آقای رضایی رئیس انجمن پسته گزارشی از آخرین وضعیت تولید، صادرات و مصرف پسته در کشور ارائه داد و با بیان اینکه وضعیت کشاورزی رد تولید این محصول علی رغم اینکه سطح زیر کشت آن طی سال های اخیر در استانهای دیگر گسترش یافته اما همچنان کرمان قطب اول اصلی و سهم اصلی در صادرات پسته کشور را برعهده دارد.
وی اعلام کرد: با توجه به شرایطی که در اقتصاد کشور طی سال های اخیر داشتیم با مشکلات متعددی رو به رو بودیم و از این منظر نیازمند حمایت جدی قوه مجریه و مقننه در حوزه بخش محصولات کشاورزی به ویژه پسته هستیم.
رضایی ضمن تشکر از حمایت های مستمر دکتر پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هر گاه جلسه ای داشتیم و نیاز به هماهنگی و اقداماتی بوده از جمله تامین منابع مالی با نظام بانکی و چه در حوزه ارزی با بانک مرکزی و غیره شاهد اقدامات گسترده شما در سطح ملی بودیم.
دکتر پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن خوش آمد گویی به مهمانان و نمایندگان انجمن پسته بیان کرد: خوشبختانه اتافقات خوبی طی سال های اخیر برای ساماندهی و حمایت از موضوع محصولات کشاورزی مشمول صادرات اتفاق افتاده که البته نیازمند توجه بیشتر نسبت به گذشته است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه پیش بینی می شود ظرفیت تولید پسته در سال جاری حدود 150 هزار تن باشد برنامه ریزی های لازم برای صادرات این محصول طی برنامه زمانی سال جاری باید در دستور کار قرار گیرد.
پورابراهیمی افزود: البته با توجه به توضیحات انجمن پسته مبنی بر افزایش سهم تولید رقیب اصلی پسته ایران در سطح جهانی به نام آمریکا که پیش بینی تولید به بیش از 400 هزار تن در سال برسد، ضرورت ساماندهی در این بخش دو چندان است.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به مشکلات و معضلاتی در موضوع تعهد ارزی برای صادرات پسته داشتیم، بعد از جلسه ای در استان کرمان با دعوت و حضور رئیس کل بانک مرکزی انجام شد، شاهد اتفاقات مثبتی هستیم که امکان تسویه ارز ناشی از صادرات پسته به روش تسویه از طریق سامانه ثنا ، تسویه از طریق واردات و عرضه محصولات در داخل کشور و امکان تهاتر با واردکنندگان به صورت دریافت ریال در داخل و تحویل ارز در خارج فراهم شده که نسبت به تعهدات گذشته شرایط بهتری فراهم کرده است.
پورابراهیمی افزود: البته این شرایط باید به تدریج با عادی شدن وضعیت اقتصادی در بحث تحریم ها به سمت سال های قبل حرکت کرده و موضوع رفع تعهد ارزی باشد ه به صورت کاملا تعریف شده ای در سال های گذشته در دستور کار بوده است.
وی در ادامه گفت: با توجه به پیشنهاد مطرح در بحث حمل و نقل، موضوع حمل و نقل ریلی و امکان صادرات به کشورهای اروپایی از مرز ترکیه را در دستور کار کمیسیون اقتصاید مجلس قرار خواهیم داد، البته لازم است که گزارش اولیه طرح انتقال ریلی پسته را انجمن پسته و متولیان ارائه دهند.
پورابراهیمی ضمن تشکر از زحماتی که انجمن پست برای حمایت از تولید و صادرات پسته انجام داده، اعلام آمادگی کرد که حمایت های کامل خود را از این مجموعه انجام دهد.
در پایان دکتر پورابراهیمی پیشنهاد کرد، بحث تشکیل فراکسیون محصولات کشاورزی در مجلس برای حمایت از محصولات مهم تولیدی کشور به ویژه محصولات ارزآور در دستور کار آینده مجلس قرار گیرد و گفت: با همکاری سایر نمایندگان فراکسیون حمایت از تولید و صادرات محصولات کشاورزی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی عملیاتی شود.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان