جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 99057
تاریخ انتشار چهارشنبه 8 مرداد 1399
ساعت انتشار 13:44:08


پورابراهیمی در برنامه تلویزیونی تیتر امشب شبکه خبر مطرح کرد:
مدیریت دولتی مانع اجرای سیاست های اصل44/ حجم نقدینگی باید به سمت بازار اولیه هدایت شود
کارشناسان اقتصادی معتقدند: یکی از دلایل مانع اجرای قانون سیاست های کلی اصل 44 ، اصلاح نشدن ساختار دولت و تغییر نکردن نگرش دولت به بخش خصوصی بوده که این کار هنوز انجام نشده است.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: عزم دولت بر واگذاری شرکت ها در بخش خصوصی جدی است و الزام دولت نیز بر این موضوع تاکید دارد. دولت در پی تسریع این کار است.

شرکت هایی مثل شستا در تامین اجتماعی هیچ وابستگی به دولت ندارد و اینکه دولت اعلام می کند سازمان تامین اجتماعی ( شستا) عرضه می شود هیچ حقی ندارد و دولت باید در بخش هایی که وابسته به دولت است اقدام کند.

دولت فقط می تواند در جاهایی که مالکیت دولتی دارد تصمیم گیری کند و باید اولویت ها را در بخش های صرفا دولتی قرار دهد.

مدیریت دولتی مانع اجرای سیاست های اصل 44

پورابراهیمی افزود: حجم نقدینگی باید به سمت بازار اولیه هدایت شود و سهام به مردم عرضه شود؛ توسعه بازار ثانویه فقط تهدیدی برای نظام اجرایی کشور است.

او افزود: بخش عمده ای از شرکت های وابسته به بانکها به بخش خصوصی عرضه شود، پروژه ها فعال شود و منابع به سمت پروژه های بزرگ نفت و گاز هدایت شود.

واگذاری شرکت ها باید از طریق بخش خصوصی انجام شود نه دولت چون نتیجه ای جز ناکارامدی، عدم بهره وری و نرسیدن به شاخص های مطلول اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سیاست اصل 44 بعد از تصویب مشخص کرد که دولت وظیفه سیاست گذاری و ریل گذاری در بخش اقتصاد دارد بنابراین در بخش اقتصاد کشور بیشتر مشکلات مربوط به واگذاری هاست.

مقاومت در بخش واگذاری ها به نحوی است که دولت اعلام می کند امتیاز شرکت ها قطع خواهد شد چون تصور دولت و نگاه دولت این بوده که تا زمانی که مدیریت در بخش دولت بوده حمایت کند بنابراین مشکل اصلی در نحوه واگذاری هاست.

پورابراهیمی افزود: دلیل ناکارامدی زنجیره تولید در نظام اقتصادی این استکه نهادها یا بواسطه بخش دولتی اداره می شوند یا اساسا شرکت ها دولتی هستند.

او افزود: وقتی کشور سالها به واسطه بخش دولتی اداره شده است کارکردن با بخش خصوصی با مشکل مواجه می شود اما در مسیر جدید و اراده تیم اقتصادی دولت دهه دوم انقلاب به دهه اقتصاد پویا با ورود و مشارکت مردمی تبدیل خواهد شد.

غلامرضا کردزنگنه کارشناس اقتصادی گفت: رئیس جمهور و ستاد اقتصادی دولت تاکید بر عرضه شرکت ها و آزادسازی سهام در بخش خصوصی دارند اما این مقاومت در بدنه دولت بخصوص وزارت نفت وجود دارد و به عناوین و دلایل مختلف جلوی عرضه شرکت ها در بورس و سازمان خصوصی سازی را می گیرند و این مقاومت در وزارتخانه ها یکی از دلایل کندی کار در واگذاری شرکت ها در بخش خصوصی است.

کرد زنگنه گفت: این مقاومت منافعی در پی دارد و وابستگی ها نیز در این مقاومت نقش دارد. او درباره واگذاری شستا نیز گفت: شستا واگذار شده اما همچنان مشکلاتی دارد.

او افزود: در کشور ما متاسفانه مالکیت ها از مردم است ولی مدیریت در دست دولت است. به طور مثال سهام عدالت مال مردم است و دولت حق واگذاری ندارد، صندوق ها از جمله صندوق تامین اجتماعی مالکیت مردمی دارد و دولت نباید و حق واگذاری ندارد.

کرد زنگنه گفت: اولویت بیشتر کشورها در بخش خصوصی است اما در کشور ما مالکیت از آن مردم اما مدیریت در دست دولت است که حاضر به رها کردن مدیریت نیست بنابراین هر وقت دولت اعتقاد به بخش خصوصی پیدا کند و نگرش خود نسبت به بخش خصوصی را تغییر دهد مشکل خصوصی سازی حل خواهدشد. در کشور ما مشکل اصلی در خصوصی سازی نگرش است.

او افزود: هدف این بوده که سیاست های قانون اصل 44 با تغییر و اصلاح ساختار دولت در جهت کوچک سازی انجام شود این درحالی است که دولت همچنان همان نقش و نگرش اولیه را دارد و نه تنها دولت کوچک سازی نشده بلکه نگرش به بخش خصوصی نیز عوض نشده است. دولت با اجرای خصوصی سازی باید ساختار خود را نیز کوچک کند که این کار هنوز انجام نشده است.

نظر شما نظر شما


..... عناوین خبر های ایران و جهان ........

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان