جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 990816
تاریخ انتشار شنبه 10 آبان 1399
ساعت انتشار 18:29:28


در گزارش خبری عنوان شد:
دعوت پیک اجل به جشن کرونا
اجابت دعوت نامه‌های فراخوان حضور در اجتماعات از جمله عروسی و ختم در زمان شیوع کرونا، به نوعی دعوت پیک اجل و نوشیدن جرعه‌ای مرگ، آنهم نه فقط برای خود بلکه برای عده‌ای زیاد از افراد است.

به گزارش کرمان فردا به نقل از ایرنا، با پایان یافتن ماه محرم و صفر و فرا رسیدن ماه ربیع الاول بسیاری از زوج های جوان قرار وصلت و یکی شدنشان را بدون حضور دیگران و با پرهیز از برگزاری اجتماعات برگزار می کنند؛ اقدامی انسان دوستانه و قابل تحسین در شرایط کرونایی امروز جامعه ما که باید مورد تشویق قرار گیرد.
از دیگر سو، اما علی رغم هشدارهای مکرر مسئولان عرصه بهداشت و درمان هستند افرادی که خواسته یا ناخواسته و از روی خودخواهی، دیگران را از طریق دعوتنامه های شرکت در این مجالس در واقع به نوشیدن جرعه ای مرگ فرامی خوانند و سال های سال خود را مدیون و وامدار جان های رفته و چشم های اشکبار وابستگان آنها می کنند.
ابتلای دست جمعی در مجالسی مانند جشن ازدواج یا مراسم ترحیم در بسیاری از موارد مبتلا به کرونا و یا مرگ و میرهای هشت ماه اخیر خود را به خوبی نشان داده که می تواند برای انسان های با درک و فهم، درس عبرتی باشد.
آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا طی ماه های اخیر رشد قابل توجهی داشته که علاوه بر درگیر و داغدار شدن خانواده ها، بردرد و رنج پرسنل و کادر درمان بیمارستان ها نیز افزوده و جان تعدادی از این قشر زحکت کش را گرفته است.
آمار بیماران فوت شده ناشی از کرونا طی هفته گذشته در استان کرمان از ۱۶ تا ۲۴ نفر متغییر بود که به نوعی رکورد هفته ها و ماه های گذشته را زد.
مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز همواره بر رعایت اصول بهداشتی و پرهیز از شرکت در تجمعات هشدار داده اند اما ظاهرا برخی گوش شنوا ندارند.
شرکت در مجالس و تجمعات خطر ابتلا به کرونا را به شدت افزایش می دهد
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به برگزاری جشن های عروسی و مراسم ترحیم گفت: برگزاری مراسم و تجمعات ممنوع است اما برخی اصرار دارند این کار را انجام دهند.
نوذر نخعی افزود: کرونا امسال میهمان ماست و فکر نکنیم تالارها باز می شوند و مشکل حل است لذا باید بدانیم رفتن به عروسی و دعوت از دیگران یعنی دعوت به میدان مرگ که این کار به هیچ عنوان اخلاقی نیست.
وی از مردم خواست، برگزاری محافل جشن و ترحیم را کنار گذاشته و در حد بسیار ساده و مختصر برگزار کنند.
شیوع کرونا در زمستان افزایش خواهد یافت
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به شیوع کرونا در این استان و بستری بودن افزون بر هزار نفر در بیمارستان های این استان گفت: پیش بینی می شود شیوع این بیماری در آذماه و بعد از آن در زمستان سال جاری افزایش قابل توجهی پیدا کند.
نخعی به عادی انگاری مردم نسبت به شرایط موجود اشاره کرد و افزود: اگر مردم رعایت اصول و پروتکل های بهداشتی را نداشته باشند به طور قطع شرایط در ماه های بعدی وخیم تر خواهد شد.
وی با اشاره به فوت ۱۲۵ بیمار کرونایی در استان کرمان طی هفته گذشته تصریح کرد: این آمار تکان دهنده است و باید با رعایت کردن پروتکل های بهداشتی جلوی این آمار را گرفت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار داشت: تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های استان کرمان در پیک قبلی در مردادماه به ۸۰۰ نفر رسید.
نخعی با بیان اینکه برخی افراد با وجود منفی شدن تست کرونا جان می دهند در حالی که پزشکان متخصص معتقدند این افراد مبتلا به کرونا بوده اند ادامه داد: اگر تعداد این افراد را نیز به جمع متوفیان کرونا اضافه کنیم آمار ۲ برابر خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر اینکه افراد به محض مشاهده علائمی مانند تب، لرز، سرفه و گلودرد، سردرد، مشکلات گوارشی، شکم درد، تهوع، استفراغ، درد مفاصل، درد کمر، از دست دادن حس بویایی و چشایی و قرمزی چشم ها و در برخی موارد عوارض پوستی از برقراری تماس با دیگران تا ۲ هفته خوداری کنند.
اصول مهم استفاده از ماسک که معمولا رعایت نمی شود
متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر استفاده صحیحی از ماسک گفت: گاهی دیده می شود برخی افراد در استفاده از ماسک اصول بهداشتی را نمی دانند یا رعایت نمی کنند.
نخعی افزود: افراد قبل از استفاده از ماسک باید دست ها را ضدعفونی کنند یا بشویند و زمانی که ماسک روی دهان و بینی قرار دارد از دست زدن به ماسک خوداری کنند.
وی با بیان اینکه افراد هنگام صحبت کردن نباید ماسک خود را پایین بیاورند زیرا با صحبت کردن ویروس بیشتر منتشر می شود تصریح کرد: برداشتن ماسک در جلسات و خوردن و نوشیدن نیز اقدام نادرستی است که موجب انتشار ویروس کرونا می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان همچنین گفت: تنها آزمایشی که می تواند ابتلای افراد را به کرونا تایید کند پی سی آر است و انجام آزمایش خون یا همان آنتی بادی در این زمینه نمی تواند مرجع درستی باشد.
ابتلای مجدد افراد مبتلا شده به کرونا ممکن است
نخعی تاکید کرد: موارد زیادی دیده شده افرادی که به کرونا مبتلا شده اند برای مرتبه دوم و سوم نیز به این ویروس مبتلا شده و بیماریشان در مرتبه دوم شدیدتر بوده است.
وی با بیان اینکه کرونا درمان ندارد تصریح کرد: در این بیماری پیشگیری بخش مهمی است و اگر پیشگیری انجام نشود افراد مبتلا خواهند شد.
مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، استفاده از ماسک، شست و شوی دست ها و ضدعفونی کردن سطوح را عاملی مهم در راستای پیشگیری از کرونا اعلام کرد و اظهار داشت: اگر این موارد به درستی رعایت شود احتمال ابلای افراد به صفر می رسد.
وی در ادامه درباره مراجعه مبتلایان به کرونا به پزشک گفت: ۲۰ درصد افراد مبتلا کارشان به بیمارستان می کشد و حدود ۴۰ درصد از ۸۰ درصد دیگر بی علامت یا کم علامت هستند و ۵۰ درصد از بیماران کرونایی نیاز به مراجعه به پزشک ندارند و با مراجعه نیز موجب ابتلای بقیه می شوند.


ازدحام در مطب پزشکان راه انتقال ویروس کرونا

نخعی تصریح کرد: درخواست داریم منشی پزشکان در ارائه نوبت به نحوی اقدام کنند که در هر ساعت تعداد اندکی بیمار در مطب حضور داشته باشد.

وی از مسئولان داروخانه ها نیز خواست ایستگاه های دارای پوز را به نحوی تنظیم کنند که مردم جلوی این دستگاه ها ازدحام نکنند و باید تهویه این مکان ها رعایت شود.

وی بیان کرد: برگزاری هرگونه همایش و مناسبت هفتگی به صورت حضوری ممنوع است و مدیران ادارت در مراسم ترحیم و عروسی نباید حضور یابند.

نخعی اظهار داشت: در ۶ شهرستان شمالی استان کرمان که بالاتر از قرمز هستند مدیران ادارات مکلف شدند تا سقف ۵۰ درصد مشروط به اینکه به ارائه خدمات اشکالی وارد نشود، کارکنان به صورت دورکاری فعالیت کنند و تاکید شد میز خدمت درب ورودی ادارات فعال شود تا هجوم افراد را نداشته باشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در شهرستان های سیرجان، بافت، رابر، شهربابک، کرمان، رفسنجان، انار، راور، کوهبنان و زرند تقریبا شرایط خوب نیست و برخی بدتر هستند که زرند، رفسنجان، سیرجان، بافت، کرمان و بردسیر بحرانی تر هستند براساس آمار و بقیه شرایط خوبی ندارند.معاون استاندار: وضعیت حاد کرونا در ۶ شهرستان کرمان نگران کننده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: وضعیت انتشار بیماری کرونا در ۶ شهرستان از جمله کرمان حاد و فراتر از قرمز گزارش شده است.

محمدصادق بصیری افزود: این شهرستان‌ها از جمله کرمان، رفسنجان، سیرجان، بافت، بردسیر و زرند اعلام شده‌اند که برای آنان محدودیت‌های ویژه درنظر گرفته‌ایم که با اطلاع رسانی باید مردم را همراه کنیم تا سیاست‌گذاری‌ها به نتیجه مطلوب برسد.

وی اظهار داشت: صنوف به استثنای اصناف ردیف اول، شامل عرضه کنندگان مایحتاج ضروری مردم (۱۴ صنف مذکور در بخشنامه وزارت کشور) از امروز هشتم آبان‌ماه ۹۹ به مدت ۲ هفته در شهرستان‌های یاد شده، تعطیل می‌باشند.

وی با اشاره به سومین موج بیماری کرونا در استان کرمان گفت: آغاز موج نخست از اسفندماه سال گذشته آغاز و با اعمال محدویت‌های در استان کرمان به‌دنبال داشت و دومین موج این بیماری از تابستان امسال اصل بر نظارت بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به علت مشکلات اقتصادی مردم نهاده شد.

جانشین ستاد مقابله با کرونا استان کرمان ادامه داد: سومین پیک بیماری کرونا نیز از روش‌های تلفیقی محدودیت‌ها و اعمال بازرسی‌ها و نظارت جدی‌تر بر اجرای پروتکل های بهداشتی مورد توجه و تاکید مسئولان و مجریان قرار گرفته است.

صنوف درجه یک در کرمان تعطیل نمی‌شوند

وی با اشاره به اینکه صنوف گروه یک تعطیل نمی‌شوند گفت: مراکز بهداشتی، درمانی دولتی و خصوصی، مراکز تامین آمبولانس داروخانه ها، مراکز فروش محصولات پروتئینی نظیر قصابی ها، مرغ فروشی ها و ماهی فروشی ها، لبنیات فروشی، نانوایی‌ها، مراکز تهیه غذاهای آماده بیرون بر، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مایحتاج مردم، سوپرمارکت‌ها، میادین میوه و تره بار، میوه و سبزی فروشی ها، جایگاه های سوخت، تعمیر و تاسیسات فنی خودرو و خدمات مربوط به منازل، مراکز و فروشگاه‌های دامپزشکی پخش دارو و مواد غذایی از این دست می باشند اما بقیه اصناف مدت ۲ هفته تعطیل محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه تاثیرگذاشتن اعمال محدودیت‌ها وضعیت زندگی و تعطیلی اصناف و دورکاری ها را به حالت گذشته برمی‌گرداند تصریح کرد: وضعیت کلاس‌های درس حضوری در تمامی شهرستاهای استان کرمان تعطیل اعلام شده و مقرر شد که تمامی مدارس به صورت غیرحضوری به‌ فعالیت خود ادامه دهند.

بصیری افزود: کلاس های دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمی و سایر آموزشکده‌های استان کرمان نیز به صورت غیرحضوری فرایند آموزشی را دنبال می‌کنند و کادر اداری این مراکز براساس دورکاری فعالیت خواهند کرد.ادارات ۶ شهرستان کرمان دورکار شدند

وی یادآور شد: ۶ شهرستان این استان باید به صورت الزامی ۵۰ درصد نیروهای کار خود را دورکار کنند که این مصوبه توسط شورای تامین استان تصمیم‌گیری شده که امروز به تمامی ادارات استات ابلاغ می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان اینکه افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای در اولویت دورکاری ادارات قرار دارند گفت: برنامه‌ریزی مدیران برای کارمندان باید به صورت حضور یک روز در میان در محل کار باشد زیرا این برنامه علاوه بر جلوگیری از انگیزه سفر، نباید تا حد امکان کار مراجعه کنندگان به تعویق بیندازد.

وی عنوان کرد: همچنین در این روزها باید میز خدمت در تمامی ادارات استان کرمان راه‌اندازی شود که ضمن راهنمایی مردم فرایند نوبت دهی نیز در دستور کار باشد که مانع اجرای فاصله گذاری اجتماعی نشود و در همین حین از تجمعات جلوگیری کند.

قرارگاه مقابله با کرونا در کرمان تشکیل می‌شود

همچنین مقرر شد که قرارگاه کرونا در استان‌ها تشکیل شود، اما دستوری از ستاد ملی مقابله با کرونای کشور در جزئیات این طرح تاکنون صادر نشده است و به احتمال فراوان وضعیت این قرارگاه نیز طی روزهای آینده روشن خواهد شد.

جانشین ستاد استانی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه چاره‌ای به‌جز تعطیلی برخی کسب و کارها و دورکاری کارمندان نداریم افزود: احتمال اعمال محدودیت‌های جاده‌ای نیز در صورت رعایت نشدن شیوه‌نامه‌های بهداشتی وجود دارد و کارگروه اقتصادی و اجتماعی استان کرمان برای کمک به آسیب دیدگان تشکیل شده است.

براساس این گزارش هم اکنون در بیمارستان های استان کرمان ۵۸۰نفر مبتلا به کرونا بستری هستند و از ابتدای شروع این بیماری تاکنون یکهزار و ۱۶۰نفر در این استان بر اثر کرونا جان باخته اند.


نظر شما نظر شما


آخرین اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان