جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 991135
تاریخ انتشار جمعه 10 بهمن 1399
ساعت انتشار 19:52:03


پورابراهیمی در نشست مدیران عامل موسسات تابعه بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی مطرح کرد:
ارتقاء توانمندی‌های اقتصادی از طریق ورود شرکت‌های بنیاد به بازار سرمایه
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پذیرش بنگاه‌های بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی در بورس، توانایی اقتصادی این بنگاه‌ها را افزایش می‌دهد.
محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی امروز (پنج‌شنبه ۹ بهمن ماه) در نشست مدیران عامل موسسات و شرکت‌های تابعه بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی، گفت: در این دوره مجلس شورای اسلامی، به صورت جدی برای اصلاح ساختار بودجه تلاش می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظرفیت‌های اقتصادی بسیاری در کشور وجود دارد، به طور مثال یکی از راهکارهای اصلاح ساختار بودجه مربوط به حوزه مالیاتی است چرا که در این حوزه عملکرد مناسبی نداشته‌ایم.

توجه به درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست

پورابراهیمی افزود: توجه به افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست، از سال آینده نرخ مالیات بنگاه‌ها 5 درصد نیز کاهش می‌یابد بنابراین می‌توان با جلوگیری از فرارهای مالیاتی به اقتصاد کشور کمک کرد.

وی با اشاره به لزوم توجه به طرح جامع نظام مالیاتی افزود: رصد دقیق جریان مبادلات اقتصادی و تراکنش‌های بانکی باید مبنای سازمان مالیاتی باشد، با وجود ابلاغ قانون مربوط به پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اما در این زمینه می‌توان گفت در اجرا، اقدامات مطلوب صورت نگرفته است، به طور مثال در کشور دستگاه پایانه‌های فروشگاهی بسیاری وجود دارد که بر اساس گزارش‌ها، تعداد قابل توجهی از صاحبان پایانه‌های فروشگاهی فوت کرده‌اند بنابراین باید پذیرفت در این رابطه شفاف‌سازی دقیق صورت نگرفته است و معمولا دولت‌های مختلف به دلیل اینکه کمی دشواری در این زمینه ها وجود دارد، اقدامات جدی انجام نمی دهند.

می‌توان کشور را با درآمدهای مالیاتی اداره کرد

نماینده مردم کرمان و راهور در مجلس افزود: ظرفیت اقتصادی کشور به نحوی است که با درآمدهای مالیاتی می‌توان کشور را اداره کرد، حتی می‌توان نرخ‌های مالیات را نیز کاهش داد.

وی افزود:موضوع مولدسازی دارایی‌های دولت باید به طور جدی پیگیری شود چرا که چند برابر عدد بودجه عمومی کشور، از حجم دارایی‌ها، در اختیار دولت است که حتی اگر 10 درصد این مسائل ساماندهی شود، نقش بسیار مثبتی در اقتصاد به همراه دارد. نباید فراموش کرد عدم مولدسازی‌ داراییهای دولت یعنی تحمیل هزینه-فرصت یا همان عدم نفع به اقتصاد کشور.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در چند سال اخیر بودجه بانک‌ها و شرکت‌های دولتی حدود 2.5 برابر بودجه عمومی کشور شده است بنابراین حتی اگر 10 درصد نیز در این موضوع صرفه‌جویی انجام شود بسیار قابل توجه است.

پورابراهیمی با بیان اینکه لایحه بودجه دولت با اشکالاتی همراه بوده است، افزود: در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در مدت اخیر بررسی‌ها در رابطه با لایحه بودجه صورت گرفته و تا چند روز آینده گزارش کمیسیون تلفیق در صحن علنی نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ناترازی موجود در اقتصاد کشور، باید مدیریت شود

وی با بیان اینکه ناترازی موجود در اقتصاد کشور، باید مورد رسیدگی قرار گیرد، ادامه داد: در بررسی بودجه، میزان فروش نفت به لحاظ مقداری کاهش یافته است. نکته دیگر اینکه باید توجه شود بخشی از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها است اما نکته مهم که باید به آن توجه شود نحوه مدیریت اقتصاد است که اگر بر مبنای کارشناسی و استفاده از ظرفیت‌ها باشد در مهار تورم موثر خواهد بود.

پورابراهیمی ادامه داد: با توجه به اقدامات صورت گرفته، پایه‌های مالیاتی جدید مانند مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین اخذ مالیات از خانه‌ها و خودروهای لوکس مورد توجه قرار گرفته است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: بخشی از مسائل بودجه‌ای مربوط به این دولت است و بخشی از مسائل بودجه‌ای مربوط به دولت آینده خواهد بود چرا که در سال 1400 انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم و امیدواریم دولتمردان متخصص، انقلابی و ولایتمدار بتوانند زمینه توسعه بیشتر کشور را فراهم کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بین اعضای دولت اختلافاتی وجود دارد و حتی درباره یک موضوع واحد اقتصادی در تیم دولت نظرها متفاوت است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به ضرورت اختصاص ارز ترجیحی برای دارو گفت:در زمینه کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز ترجیحی هیچ سنخیتی بین قیمت‌های بازار و قیمت‌هایی که باید بر اساس ارز مذکور باشد، وجود ندارد بنابراین ما در نحوه تخصیص ارز ترجیحی با دولت مشکل داریم چرا که با وجود تخصیص ارز ترجیحی هم مصرف کننده و هم تولیدکننده متضرر شده‌اند.

پورابراهیمی با تأکید بر حمایت از بنگاه‌های اقتصادی افزود: در حوزه اقتصاد وقف باید کارهای بیشتری انجام شود، در حال حاضر نرخ بازدهی دارایی‌های وقفی مطلوب نیست، حتی در کشورهای دیگر که رویکرد منابع وقفی وجود دارد بازدهی‌ مناسبی صورت گرفته است.

پذیرش بنگاه‌های بنیاد موقوفات آستان قدس رضوی در بورس برای ارتقای توانمندی‌های اقتصادی ضرورت دارد

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: نرخ بازدهی دارایی‌های وقفی از دارایی‌های غیروقفی کمتر است،در حال حاضر بخش عمده‌ای از شرکت‌های بنیاد در حوزه بورس نیستند.

وی ادامه داد: باید به این موضوع توجه شود که توسعه فعالیت‌های اقتصادی در بازار اولیه باید مورد توجه قرار بگیرد. دولت در زمینه راه انداختن بازار اولیه عملکرد مناسبی نداشته است بنابراین باید اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی از طریق بازار اولیه در اولویت باشد به طور مثال با وجود تحریم، فرآورده‌های نفتی به راحتی صادر می‌شود و نقش پالایشگاه خلیج فارس در این زمینه ملموس است و با مشکل تامین بنزین روبرو نشدیم.

وی ادامه داد: از مجموعه اقتصادی آستان قدس رضوی می‌خواهم که شرکت‌های زیر مجموعه را در بورس ببرد چرا که این کار باعث چابکی بیشتر شود البته در این رابطه باید با دولت‌ توافق‌هایی انجام شود تا بنگاه‌های بزرگ ایجاد شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پذیرش بنگاه‌های بنیاد موقوفات آستان قدس رضوی در بورس برای افزایش توانمندی‌های اقتصادی ضرورت دارد، افزود: باید بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری زمینه رفع مشکلات اقتصادی را فراهم کرد و از تمام ظرفیت‌ها استفاده بهینه شود./

پایان پیام

نظر شما نظر شما


آخرین اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان