جستجو در سایت


کلمه :
بخش :
از تاريخ : تا تاريخ :

...

شماره خبر شماره خبر : 991251
تاریخ انتشار سه شنبه 19 اسفند 1399
ساعت انتشار 14:50:37


پورابراهیمی در نشست فوق العاده کمیسیون اقتصادی با وزیر صمت:
وزارت صمت به جای افتتاح پروژه‌ها قیمت های افسارگسیخته بازار را مهار کند
رئیس کمیسیون اقتصادی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست در روزهای پایانی سال به دلیل گرانی کالاهای اساسی به جای افتتاح پروژه‌ها تمرکز خود را بر حوزه تنظیم بازار بگذارد.
نشست فوق العاده کمیسیون اقتصادی پیرو گلایه مندی مقام معظم رهبری از وضعیت قیمت کالاهای اساسی، انتقادات مردم از گرانی‌ها و دستور رئیس و هیات رئیسه مجلس برای پیگیری این موضوع امروز (دوشنبه 18 اسفندماه) با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاونان وی و نمایندگان اتاق اصناف و تعاون ایران برگزار شد.

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست در روزهای پایانی سال به دلیل گرانی کالاهای اساسی و مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر رفع مشکلات این حوزه ، تمرکز خود را بر حوزه تنظیم بازار بگذارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: هر چند وزارت صمت ماموریت های گسترده ای دارد و براساس گفته آقای رزم حسینی، قائم مقام بازرگانی این وزارتخانه اختیارات ویژه ای در راستای تنظیم بازار دارد، اما حضور وزیر در جلسات تنظیم بازار با معاونان وی از زمین تا آسمان متفاوت است و وزیر خود باید به این موضوعات رسیدگی کند.

وی اضافه کرد: در روزهای پایان سال طرح های صنعتی و افتتاح ها را کنار بگذارید و تمرکز خود را به تنظیم بازار اختصاص دهید تا وضعیت بازار بهبود یابد.

نرخ تورم کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی از قیمت کالاهای غیراساسی بیشتر است

پورابراهیمی ادامه داد: براساس گزارش بانک مرکزی و اطلاعات مرکز آمار، نرخ تورم کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی از قیمت کالاهای غیراساسی بیشتر است.

وی در پاسخ به صحبت های سیف مبنی بر دو برابر شدن نرخ جهانی دانه های روغنی گفت: نمایندگان از افزایش منطقی قیمت ها انتقاد نمی کنند، بلکه گلایه ها درباره گرانی با وجود ثابت بودن قیمت برخی مولفه ها مانند حمل و نقل و... است.

با وجود تخصیص ارز دولتی، مردم کالاها را چند برابر قیمت واقعی از بازار خریداری می کنند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه با وجود تخصیص ارز 4200 تومانی، مردم کالاها را چند برابر قیمت واقعی از بازار خریداری می کنند، چه کسی در این زمینه پاسخگو است؟ ادامه داد: قیمت شکر وارداتی دو برابر شکر تولید داخل است، حال تولیدکننده با چه انگیزه ای به سراغ تولید داخل می رود؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا دو ماه پیش دولتمردان مطرح می کردند که از وضعیت ارز 4200 تومانی در سال آینده اطلاعی ندارند، حال مجلس این موضوع را تعیین تکلیف کرده و اختیارات دولت همانند سال گذشته است.

وضعیت تامین کالاهای اساسی از خارج از کشور در شرایط کنونی نسبت به سال های 97 و 98 بهتر و ساده تر شده است

پورابراهیمی با بیان اینکه وضعیت تامین کالاهای اساسی از خارج از کشور در شرایط کنونی نسبت به سال های 97 و 98 بهتر و ساده تر شده، اضافه کرد: باید به موضوع قاچاق کالاهای اساسی از کشور ورود کرد، براساس گزارشات رسیده کالاهای اساسی از مرزهای کشور قاچاق می شوند، به این معنا که برای واردات آن ارز تخصیص می یابد، اما این کالاها با نرخ بازار آزاد به خارج از کشور قاچاق می شود.

وی با بیان اینکه مجلس آماده همکاری در زمینه کمک به تنظیم بازار است، تصریح کرد: هرچند قانون جامع نظام صنفی و... به منظور ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای اقدامات میان مدت و بلندمدت مربوط به ساماندهی بازار است، اما اقدامات کوتاه مدت به ایجاد زیرساخت و قانون نیازی ندارد.

همچنین در این نشست علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای ورود به وزارت صنعت، فراوانی کالا و تمرکز بر عرضه کالاها را در دستور کار قرار دادم و در این راستا مصوبه های متعددی از ستاد اقتصادی دولت اخذ شد.

وی در تشریح مطلب فوق توضیح داد: ترخیص کالاهای مانده در گمرکات یکی از این مصوبه ها بود که براساس آن حدود 8.5 میلیون تن کالاهای گمرکات که 4.8 میلیون تن آن کالاهای اساسی بود، ترخیص شد.

وزیر کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه زمان ورودم به وزارت صمت، تخصیص ارز با تامین ارز فاصله طولانی داشت، اضافه کرد: به طور مثال برای حوزه ذرت یک میلیون دلار ارز تخصیص داده می شد، اما یکصد میلیون دلار آن تامین می شد که در حال حاضر توفیقات خوبی در تامین ارز به دست آورده ایم.

پایان پیام

نظر شما نظر شما


آخرین اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت:
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خبر داد:
رهبر معظم انقلاب اسلامی:
رهبر معظم انقلاب در ابتدای جلسه درس خارج فقه:
رهبر معظم انقلاب در دیدار روسای قوا و برخی مسئولان:
رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست‌وزیر عراق:
صبح امروز؛
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان:
روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل :
امام خامنه‌ای در دیدار فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی:
لاریجانی در اجلاس سراسری هیات امنای دانشگاه‌ها:
گالری تصاویر

گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ بازدید دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از پروژه های عمرانی شهرداری کرمان
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ حضور دکتر پورابراهیمی در جمع مردم بخش گلباف و بازدید از خانه توسعه
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید از پروژه های عمرانی شهرستان راور با حضور دکتر پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان
گزارش تصویری/ بازدید رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس از یادمان شهدای عملیات والفجر ۸ و پتروشیمی آبادان